ACS37002LMCATR-050B5
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS37002LMCATR-050B5
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TA)
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.75%
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 18mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 2.5µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 40mV/A
Linearity : ±0.75%
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 400kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS370
Description : 400KHZ, HIGH ACCURACY CURRENT SE
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)